Урок 1
Тема: Причини виникнення та способи гасіння невеликих пожеж.
1. Пожежі, їх характеристика та причини виникнення
Пожежа - неконтрольоване горіння поза спеціальним осередком, що завдає моральні і матеріальні збитки, а іноді призводить до загибелі людей.
Причини виникнення пожеж:
- недотримання правил пожежної безпеки;- необережне поводження з вогнем;
- несправність електрообладнання;
- аварії, катастрофи;
- природні явища.
Процес горіння можливий за наявності: горючої речовини, джерела запалювання, окислювача.
Горюча речовина - тверда, рідка або газоподібна речовина, здатна горіти з виділенням тепла та випромінюванням світла.
Окислювач - кисень, хлор, фтор, сірка та інші речовини, які при нагріванні або ударі мають здатність розкладатися з виділенням кисню.
Джерело запалювання - явище, яке впливає на горючу речовину та окислювач, що може спричинити загорання. Джерела запалювання поділяються на відкриті і приховані.
За відсутності одного з трьох факторів процес горіння не виникає.
Пожежонебезпечні матеріали - матеріали і речовини, які за своїми властивостями сприяють виникненню або поширенню пожежі.
Температура займання - найменша температура, речовини, при якій виникає стійке горіння.
За горючими властивостями речовини і матеріали поділяють на 3 групи:
1. Горючі - мають властивість самозагоратися, чи загоратися від джерела запалювання та самостійно горіти після видалення джерела запалювання. Приклади: суха деревина, папір, гас.
Деякі з горючих речовин і матеріалів здатні займатися від короткочасного (до 30 секунд) впливу джерела запалювання з низькою енергією (полум'я сірника, іскра, тліюча сигарета і т. п.). Їх називають легкозаймистими. Приклади: ацетон, бензин, спирт.
Також речовини можуть бути важкозаймистими. На упаковці речовин, що легко займаються, зазвичай встановлюють таку позначку
Також речовини можуть бути важкозаймистими. На упаковці речовин, що легко займаються, зазвичай встановлюють таку позначку
2. Важкогорючі - можуть загоратися у повітрі від джерела запалювання, але не горять за відсутності джерела запалювання. Приклади: фіброліт, пластик, асфальтобетон, гіпсова штукатурка.
3. Негорючі - не можуть горіти в повітрі. Приклади: червона цегла, силікатна цегла, бетон, камінь, азбест, мінеральна вата, азбестовий цемент та інші матеріали, а також більшість металів.
2. Загальні вимоги пожежної безпеки
Знати всім
- Кожний повинен знати правила поведінки при пожежі, шляхи евакуації, вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння, знати місце їх знаходження.
- Легкозаймисті та горючі рідини необхідно зберігати у спеціально відведених місцях окремо від інших матеріалів.
Правила поведінки людей при виникненні пожежі:
- У випадку виникнення пожежі необхідно викликати спеціалізовану пожежну частину за телефоном 101 та повідомити сусідів, керівництво школи, однокласників і негайно розпочати ліквідацію пожежі всіма наявними засобами.
- Здійснити необхідні заходи щодо гасіння пожежі власними силами.
- Евакуювати людей і майно. У першу чергу евакуюють найбільш цінні та пожежонебезпечні матеріали.
- У випадку, якщо неможливо погасити пожежу власними силами, потрібно якнайшвидше залишити приміщення через основні та запасні виходи.
- Виходячи з приміщення, де виникла пожежа, потрібно щільно зачинити двері, щоб зменшити надходження кисню до приміщення.
3. Пожежа в будинку
Якщо пожежа сталася у вашому будинку або ви побачили її з вулиці, необхідно викликати пожежну службу.
Ти зателефонував за номером «101», і тобі відповіли: «Черговий по пожежній
частині слухає». Що ж ти мусиш сказати насамперед?
·
По-перше, адресу, де сталася пожежа.
·
По-друге, на якому поверсі, в якому під'їзді, з якого
боку будинку видно дим.
По-третє, як зручніше під'їхати до місця пожежі. Усе це потрібно для
того, аби черговий міг швидше направити пожежну машину до місця пожежі.
Ти викликав пожежників і пожежна машина вже в дорозі. але не можна марнувати ані хвилини. Треба негайно повідомити всіх сусідів про пожежу, щоб вони швидше покинули небезпечне місце. Чим більше людей вийде з місця пожежі — тим краще. Із собою слід узяти тільки найнеобхідніше — гроші й документи — не витрачати даремно часу на інші речі. Бажано зачинити у квартирі вікна й двері, щоб перешкодити розповсюдженню вогню.
Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина втрачає орієнтацію й може почати рухатися в протилежному від виходу напрямку. Крім того, дим, що містить чадний газ, часто спричинює отруєння. При цьому людина може знепритомніти. Тому в задимленому приміщенні краще просуватися навпочіпки або пригнувшись, прикриваючи носа мокрою тканиною, що затримує дим.
Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина втрачає орієнтацію й може почати рухатися в протилежному від виходу напрямку. Крім того, дим, що містить чадний газ, часто спричинює отруєння. При цьому людина може знепритомніти. Тому в задимленому приміщенні краще просуватися навпочіпки або пригнувшись, прикриваючи носа мокрою тканиною, що затримує дим.
Якщо пожежа невелика й є засоби для гасіння пожежі, то можна почати її гасити. Основне правило при гасінні пожежі — дотримання безпеки.
Пожежі гасять піском, ґрунтом, водою, піною та порошком з вогнегасників, цупкою тканиною.
Нафтопродукти (бензин, керосин, мастила) не можна гасити водою (вони легші за воду, тому спливуть на поверхню і продовжуватимуть горіти).
Включені електричні прилади не гасять водою і піною.
Невелику пожежу можна погасити, накривши місце горіння цупкою тканиною — старим пальтом, ковдрою, а також закидаючи вогонь піском.
Часто пожежу гасять водою, заливаючи нею місце горіння. Однак варто пам'ятати, що не все можна гасити водою. Якщо заливати водою електричні прилади, то вас може вразити електричний струм. Отож, перш ніж гасити електричні прилади, їх слід обов'язково вимкнути.
Найбільш зручними для гасіння пожежі є вогнегасники.
Вони бувають кількох типів:
вуглекислотний — для гасіння електричних приладів,
пінний і порошковий — для всіх видів пожеж.
Розрізнити їх легко: у назвах обов'язково є буква В — для вуглекислотного, ПП або ПХП — для пінного й буква П — для порошкового.
Будь-який вогнегасник має механізм для вмикання. Це або кран, або поворотний важіль, або пусковий важіль. Після вмикання цих механізмів необхідно спрямувати струмінь на вогонь. Треба знати, що будь-який вогнегасник не можна тримати горизонтально, а тільки вертикально.
Пінному вогнегаснику вже близько 100 років. Його використовують для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напругою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути. А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна загасити будь-яку пожежу. Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасника, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до - 70°С.
Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, тому що порошковим пилом можна отруїтися. На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним користуватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов'язково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.
Мультфільм про пожежну безпеку
Фіксики - вогнегасник
Код доступу 335873
Шановні учні, використайте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua
відкривши посилання
join.naurok.ua
Увага!!!
Тест виконується ОДИН раз.
Тест активний до 27 березня до 20.00
Мені було боляче й розбите серце, коли сім місяців тому між мною та моїм чоловіком у моєму шлюбі сталася дуже велика проблема. настільки жахливий, що подав справу до суду на розлучення. він сказав, що більше ніколи не хоче залишатися зі мною і що більше не любить мене. Тож він зібрав речі з дому і змусив мене та моїх дітей пережити сильний біль. Я намагався всіма можливими способами повернути його, після довгих прохань, але безрезультатно. І він підтвердив, що прийняв рішення і більше ніколи не хоче мене бачити. Тож одного вечора, повертаючись з роботи, я зустрів свого старого друга, який шукав мого чоловіка. Тож я йому все пояснила, і він сказав мені, що єдиний спосіб повернути свого чоловіка — це відвідати чародійця, тому що він справді це теж зробив. Тому я ніколи не вірив у магію, але мені нічого не залишалося, як слідувати його пораді. Потім він дав мені адресу електронної пошти заклинателя, якого він відвідав. dralaba3000@gmail.com. Наступного ранку я надіслала електронного листа на адресу, яку він мені дав, і заклинатель запевнив мене, що я поверну свого чоловіка протягом наступних двох днів. Яке дивовижне твердження!! Я ніколи в це не повірив, тому він поговорив зі мною і сказав мені все, що я мав зробити. Потім я роблю їх без збільшення, тому наступні два дні, на диво, мій чоловік, який не дзвонив мені протягом останніх 7 місяців, дзвонив мені, щоб повідомити, що він повертається. Так дивно !! Тож він повернувся того ж дня, з великою любов’ю та радістю, і вибачився за свою помилку та біль, який він завдав мені та моїм дітям. Тоді з того дня наш зв’язок став міцнішим, ніж раніше, за допомогою чудового заклинателя. Тому я пораджу, якщо у вас виникнуть проблеми, зв’яжіться з доктором алаба на електронну адресу: dralaba3000@gmail.com або зв’яжіться з ним у WhatsApp та Viber за цим номером: +1(425) 477-2744.......
ВідповістиВидалити