Урок 10. Попереду літо!

Урок 10
Тема: Відпочинок на природі

1. Відпочинок на природі. 
   Закінчується навчальний рік, попереду довгі літні канікули. Знаходячись на відпочинку не слід забувати, що і на природі існують правила поведінки, яких треба неухильно дотримуватися.
   Найбільша і головна проблема - це сміття.
  Категорично заборонено залишати в лісі упаковки з пластмаси, пластика і жерсть, а також консервні банки і скляні пляшки, вони украй руйнівно діють на природний фон. Знай що папір розкладається 1-2 роки, поліетилен-10 років, пластик-40 років, консервна банка- 80 років, скло -більше 1000 років. 
   Не везіть в ліс сміття, його там і так предостатньо. Навпаки, на своєму прикладі покажіть, що захистити природу не так вже складно, якщо дотримувати елементарні норми поведінки.
   Беріть з собою в ліс спеціальний мішок для сміття, його ви викинете після приїзду в смітник чи спалите.
   Для розведення багаття використовуйте тільки сухі гілки, не можна рубати живі дерева і навіть залишати на них які-небудь відмітини. Відпочиваючи на природі, люди нерідко залишають «пам'ять про себе» - вирізують на корі дерев написи, наприклад свої імена, роблять інші відмітини, наприклад пишуть на скелях фарбою свої імена і назви рідних міст. Психологи і учені, що вивчають поведінку тварин пояснюють ці дії інстинктом, що дістався нам від предків, - потребою «мітити» свою територію. Собаки, вовки, кішки та і взагалі майже всі представники собачих, котячих, ведмежих і інших сімейств наземних ссавців мітять територію сечею.
    Пам'ятаєте, що окрім вас в лісі знаходяться тисячі живих істот, для яких він є будинком. Ви б адже не стали розкидати сміття в гостях або псувати меблі?
   Не зривайте і не толочить рослини, вони можуть бути занесені в Червону книгу і знаходяться під охороною держави.
   Не розводьте багаття поряд з лісовій гущавині, ретельно гасіть їх перед відходом. Не затоптуйте, не розкидайте і не «записуйте». Навіть якщо ви великий грунтознавець, і вважаєте, що все обкопане, і після вас мох (торф, листя, трава, голки, камені.) знов не розгоряться, ви можете сильно помилитися. Особливо, якщо багаття нове і дме вітерець. З іскри, як відомо, займеться полум'я. Дуже сумне видовище - пропливати мимо лісу, спотвореного чорними низовими пожарищами... 
    У лісі ходи по стежинам і доріжкам. Пам'ятай: у траві і в лісовій підстилці мешкає багато маленьких тварин, яких можна ненавмисно роздавити. Крім того, від ходьби ущільнюється грунт, оголяється коріння дерев, гинуть рідкісні рослини. 
    Не чіпайте змій. І тоді вони вас теж не чіпатимуть. Жодна змія, що знаходиться при повному розумі, ніколи перша не нападе на людину. Дивіться під ноги і уникайте місць, де змії люблять грітися - старі вирубки, зруйновані хати і колодязі, уступи на скелях, штовхни на полянах. Поступися дорогою!
    Якщо ви майстер рибного полювання - не ловіть більше, ніж можете з'їсти. 
   Не шуми. Крик і гучна музика лякають лісових мешканців, і вони можуть покинути свої житла. Не беріть в ліс музику. Дайте відпочити собі і іншим від звуків. Крім того, ви забуваєте про звірів і птахів, які просто страждають від цього, маючи чутливіші вуха. Подумайте про бідних земляних черв'яків, кротів і мишей! Або хоч би пригадаєте, як викидаються на берег кити від техногенних звуків - може, хоч це примусить вас залишити музичний ящик удома.
   Не рви квіти. Зірвані рослини швидко загинуть і не дадуть насіння. Не буде насіння - не буде і квітучих рослин
   Не лови метеликів. Вони прикрашають природу і опилюють рослини. Пам'ятай: метелика погубити легко, досить потримати його в руці, і з його крилець опадуть луски, він не зможе більше літати.
   Не руйнуй мурашники. Мурашки по соломинці довго будують свій будинок, будь-яку працю треба поважати. Мурашки - санітари лісу, вони не дають сильно розмножуватися комахам-шкідникам.
   Не збивай неїстівні гриби, вони теж потрібні лісу. Неїстівні для тебе, вони служать їжею багатьом тваринам.
   Не чіпай пташині гнізда. Якщо побачив гніздо з яйцями або пташенятами, то постарайся тихо піти. Пам'ятай: потривожені птахи можуть покинути гніздо, а прим'ята трава або зламана гілка зроблять його помітним для хижаків. 
   Не лови інших тварин. Ліс - їх рідний будинок, їм буде погано в твоїй квартирі.
   Не рви павутину, краще простеж, як павук полює.
   Бери тільки фотознімки, залишай тільки сліди, вбивай тільки час.


2. Правила купання у водоймах. 
   Напередодні літа ми зосередимося на тому, як передбачати небезпеки й уникати їх на берегах водойм, як не розгубитися і надати першу допомогу тому, хто перегрівся чи обпікся на сонці, переоцінив свої сили і кличе на допомогу.
 Повітряні й сонячні ванни
   Найпопулярніші види загартовування, а легка засмага свідчить про те, що влітку ти чудово відпочив. Але засмагати треба обережно! Передусім пам’ятай про це, коли збираєшся до моря. Дехто першого ж дня перебуває на сонці забагато часу і цим псує собі решту відпочинку.
   Опіки, теплові та сонячні удари — не дивина серед відпочивальників, які нехтують порадою лікарів не ходити на пляж з 10-ї до 16-ї години і збільшувати час перебування на сонці поступово, починаючи з 5—10 хвилин.
   Останніми роками лікарі частіше попереджують про небезпеку сонячних променів і радять любителям засмагати користуватися сонцезахисними кремами та спреями. Вони й від опіків захистять, і засмага буде рівномірнішою. Сонцезахисні креми та спреї мають різні ступені захисту. У перші дні відпочинку користуйся тими, які мають ступінь захисту вище 20.
   Якщо не вдалося уникнути опіку, шкіра почервоніла і болить, оброби уражені ділянки засобом для лікування поверхневих опіків і кілька днів захищай їх від сонця. У разі сильних опіків, коли плечі, спина, живіт, руки, ноги вкрилися пухирями, слід звернутися до лікаря. Проколювати ці пухирі у жодному разі не можна.
Сонячний удар
   Ще один обов’язковий атрибут на пляжі — капелюх, панама, бейсболка чи бандана. Він вбереже тебе від теплового і сонячного удару. Пам’ятай: голову треба неодмінно захистити!
   Потренуйтеся надавати домедичну допомогу у разі теплового чи сонячного удару. Якщо хтось відчув слабкість, сонливість, головний біль, спрагу, нудоту, дій так, як показано на малюнку:
• відведи потерпілого у затінок;
• розстебни йому комірець, зніми з нього взуття;
• змочи обличчя і голову холодною водою або поклади на голову щось мокре й холодне;
• обмахуй його рушником чи газетою;
• дай випити мінеральної води;
• повідом медичному працівнику.

Чотири «надто небезпечно»
   Ось чотири «надто небезпечно», які міжнародна організація Червоний Хрест радить добре пам’ятати всім, хто збирається купатись. Небезпечно плавати, коли:
• ти надто втомлений;
• ти надто далеко від друзів чи від берега;
• тобі надто холодно;
• тобі надто жарко.

Не купайся без нагляду дорослих!
   Кожний четвертий потерпілий на воді — це хлопець чи дівчина віком до 16 років.


3. Дії у небезпечних ситуаціях на воді.
   На воді трапляються ситуації, з якими непросто впоратися і досвідченому плавцеві. Особливо небезпечна судома. Якщо зсудомило ногу, треба на кілька секунд зануритися з головою у воду, випрямити ногу й сильно потягнути рукою ступню за великий палець на себе (мал. а).
   У водоймах, де багато рослин, пливи на самій поверхні води, намагаючись не робити різких рухів (мал. б). Коли руки або ноги заплутались у водоростях, прийми положення «медуза» і звільнися.
   Якщо тебе захопило течією, не намагайся боротися з нею. Пливи за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега (мал. в).
   Якщо ти побачив, що людина тоне, допоможи їй. Простягни руку (тільки у тому разі, якщо стоїш на мілині або тебе хтось міцно тримає), кинь їй надувний матрац або іграшку чи рятувальний круг, сповісти рятувальників або поклич на допомогу дорослих.

Немає коментарів:

Дописати коментар