Урок 5. Безпечне довкілля

Урок 5
Тема: Безпечне довкілля
Наслідки забруднення довкілля для життя і здоров’я людини. 

1. Водні ресурси
   Водні ресурси країни – джерело отримання питної води для населення. А беручи до уваги той факт, що їх запаси розподіляються по території України не рівномірно (найбільші вони на заході, найменші – в південних районах Донецької, Запорізької, Херсонської, Одеської областей), це вимагає раціонального їх використання і охорони від забруднення.
   20% потреб українців у питній воді забезпечуються за рахунок підземних прісних вод, інші 80% п’ють з поверхневих водойм на зразок річок Дніпро і Десна. Більшість річок і водоймищ, із яких, переважно, забезпечуються потреби населення у воді, не можна вважати екологічно безпечними. У деяких містах і навіть окремих регіонах відхилення в якості води від норми сягає 70–80%.

Джерела забруднення річкових вод:
1) Стічні води. Забруднення водойм стічними водами з різними шкідливими домішками неорганічного та органічного (нафта й нафтопродукти, миючі засоби, пестициди тощо) складу. Крім того, із стічними водами до річок потрапляють різні мікроорганізми, спори грибів, яйця гельмінтів, багато з яких є хвороботворними для людей, тварин і рослин.
2) Фермерські господарства. Забруднення великою кількістю хімічних добрив, отрутохімікатів і органічних відходів, які вимиваються і потрапляють в поверхневі і підземні води, а також забруднення від великих тваринницьких комплексів.
3) Промислові відходи. До основних забруднювачів води належать підприємства важкої і гірничо-добувної промисловості. Серед забруднювачів води особливе місце посідають синтетичні миючі засоби, які є надзвичайно стійкі, зберігаються у воді роками.
4) Витоки нафти. Особливої шкоди водоймам завдають нафта й нафтопродукти, які утворюють на поверхні води плівку, що перешкоджає газообмінові між водою та атмосферою й знижує вміст у воді кисню. 
Витік нафти в Мексиканській затоці
   В результаті розливу 1 т нафти плівкою покривається 12 км2 води. Згустки мазуту, осідають на дно, вбивають донні мікроорганізми, які беруть участь у процесі самоочищення води. Внаслідок гниття даних осадів, забруднених органічними речовинами, виділяються шкідливі сполуки, зокрема сірководень, що отруюють усю воду в річці. До того ж тварини, яким для життя потрібен кисень, не можуть винирнути на поверхню через нафтову плівку і гинуть від нестачі повітря (дельфіни, кити, касатки, морські котики тощо).
5) Тверді відходи. Забруднення води відбувається внаслідок накопичення в ній пластикових пляшок, пакетів, гравію, піску, глини, мулу, який змивається з дощовими водами з розораних ділянок (полів). Замулення річок відбувається внаслідок розорювання заплав і вирубування лісових смуг. 
Яку чудову воду ми п'ємо, чи не так?
   Тверді частинки знижують прозорість води, пригнічують розвиток водяних рослин, забивають зябра риб та інших водяних тварин, погіршують смакові якості води, а іноді роблять її взагалі непридатною для споживання.
6) Теплове забруднення. Забруднення води відбувається внаслідок спускання у водойми підігрітих вод від електростанцій. Тепла вода змінює температурний режим водойм і шкідливо впливає на їхніх мешканців. Вода, нагріта до температури 26-30°С, діє на риби та інших мешканців водойм пригнічуючи, а якщо температура води піднімається до 36°С, риба гине. 
7) Атмосферне забруднення. Наявність у повітрі золи, попелу, сажі та різних газів, які з опадами потрапляють до річки. 
   Наслідки забруднення водних ресурсів можна назвати небезпечними і усеосяжними. Список захворювань, які можуть виникнути із-за вживання неякісної води величезний. Не даремно говорять, що 80% болячок людина «випиває» разом з водою.

Наслідки забруднення води:
- Зменшення видової різноманітності річкової флори і фауни.
- Заростання і зникнення водойм.
- Погіршення смаку, кольору і запаху води.
- Руйнування емалі наших зубів із-за надлишку фтору.
- Спалахи гепатитів, спровоковані бактеріями і кишковою паличкою.
- Перевантаження організму залізом, що викликає порушення формування кісткової тканини.
- Поява онкології і нервових розладів.
- Інфекційні і кишкові захворювання: від тифу і дизентерії до холери.
- Погіршення стану волосся і шкіри.
- Зараження паразитами.

2. Атмосферні забруднення та їх вплив на здоров’я. 
   Шкідливий вплив забрудненого атмосферного повітря на здоров’я населення було доведено вже після відомих токсичних туманів у містах Європи та Америки. Протягом одного тижня в грудні 1952 р. під час токсичного туману в Лондоні померло 4000 осіб, а ще кілька тисяч людей загинуло в наступні З міс. 1971 р. під час фотохімічного смогу в Токіо до лікарні потрапило близько 8000 отруєних людей. Безпосередньою причиною смерті була серцево-судинна недостатність.
   Постійні атмосферні забруднення несприятливо впливають на загальну захворюваність населення. Доведено прямий зв’язок між інтенсивністю забруднення повітря і станом здоров’я. Забруднене повітря значно знижує імунітет. Забруднення впливають на органи дихання, сприяючи виникненню фарингіту, бронхіту, пневмонії. Вони спричинюють серцево-судинні та інші захворювання, викликають алергії та висипання на шкірі.
 
  Дедалі більший вплив на організм людини справляє смоґ. Фотохімічний туман, що утворюється в повітрі міст, спричинює сльозотечу, різь в очах, сухий кашель, нудоту, головний біль, стискання в грудях, задишку, загальну слабкість. Він є причиною розладів функцій органів дихання, що незрідка завершуються утворенням злоякісних пухлин. 
    В Україні негативного впливу атмосферних забруднень зазнає майже 17 млн осіб, або 34% від загальної кількості. Вади розвитку дітей у містах із забрудненням навколишнього середовища бувають у 3—4 рази частіше, ніж у відносно чистих, хвороби органів дихання реєструються удвічі частіше, загальний рівень захворюваності населення на 25—40% вищий, вищий також рівень алергійних, онкологічних, серцево-судинних та інших захворювань. 
   За статистикою Дніпропетровщина посідає друге місце в Україні за рівнем забруднення атмосферного повітря. Серед населених пунктів області Новомосковськ займає 5 місце.

3. Вплив забруднення ґрунтів на здоров’я.
   Ґрунт — це не поновлюваний ресурс, тобто в разі втрати або руйнування його неможливо відновити в термін, який можна порівняти з тривалістю людського життя (для утворення 1 см грунту необхідно 100 років).
   Водночас, щороку все більше людство потерпає від забруднення ґрунтів, адже воно викликає ланцюгову реакцію: позначається на ґрунтовому біорізноманітті, знижує запаси органічної речовини ґрунту і їх фільтруючу здатність. 
   До найбільш поширених забруднювачів ґрунту належать важкі метали, стійкі органічні забруднювачі і нові забруднювачі, такі як фармацевтичні препарати та засоби особистої гігієни.
   Забруднення ґрунту не видно. Сьогодні третина ґрунтів планети помірно або сильно зруйновані внаслідок засолення, ущільнення, закислення і хімічного забруднення. Забруднення ґрунтів позначається на їх здатності до фільтрування. До забруднюючих речовин ґрунт діє як фільтр і буфер. Але якщо захисний потенціал грунтів буде вичерпано, забруднюючі речовини почнуть проникати (і вже проникають) в навколишнє середовище, зокрема, в продукти харчування.
   Забруднення ґрунтів може загрожувати нашому здоров’ю. Значна частина антибіотиків, які застосовуються в сільському господарстві та охороні здоров’я, після виведення з організму тих, хто їх отримує, потрапляє в навколишнє середовище. В результаті виникають бактерії, стійкі до протимікробних препаратів, що знижує ефективність антибіотиків. Близько 700 тисяч смертей щорічно зумовлені саме такими бактеріями.

4. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) Написати в зошит 5 ваших пропозицій із заходами по очищенню водного, повітряного чи грунтового середовища. Фото конспекту надсилати по вайберу вчителю до 26 квітня включно
або на поштову скриньку за адресою
Tonks1511@gmail.com
Велике прохання не забувати вказувати прізвище дитини, ім'я та клас.

Немає коментарів:

Дописати коментар